Turhost deneyimi üzerinden Türkiye’de hosting kalitesi

Değişik forumlar vb. ortamlarda Türkiye’li hosting firmalarının şikayetlerine rastlıyorum.

“Kardeşim niye yurtdışından hosting alırsınız bizde aynı kalitede hizmet veriyoruz, ayrıca ping değerlerimiz daha iyi döviz yurtdışına gitmesin, bize destek verinki sektör büyüsün daha iyi hizmet alın”

10 seneyi aşkın süredir web işleri ile uğraşıyorum. Türkiye, Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere ve Amerika’dan çok sayıda firma ile çalıştım. Belki ben şanssızım belki ben kılın biriyim Türkiye’den çalışıpta tam memnun kaldığım firma olmadı.
Hepsi satarken her şeyi vaat ettiler. 7×24 hatta o yetmez 8×25 destek sözü verdiler 🙂 Ama iş pratiğe gelince tam olarak karşılayamadılar. Kurumsal oldukları ile ilgili pek çok zırva söylediler. Ama pratikte göremedim.

Satış biriminin hizmet verdiği saatte teknik ekip hizmet vermeyen firmalarmı ararsın. Nede olsa amaç para kazanmak, hizmet vermek değil.
Karşısındakini salak yerine koyan aptal saptal sorular soran firmalar mı her tipi ile karşılaştım.
Her seferinde aynı cümleyi kurmak zorunda kaldım. Türkiyeden hosting alınmaz. Profesyönellik anlayışları yok.

Neler bekledim ve bulamadım.

  • Yılın 365 günü sorunun büyüklüğü ne olursa olsun atılan bir maile-ticketa 3-4 saati aşmadan ANLAMLI cevap verilmesi. Dini bayram milli bayram tanımıyorum benim siteme o saat saldırı oluyorsa birşeyler yanlış gidiyorsa buna bakacak bir personelin olacak. O personele o gün çalıştığı için çift maaş vermen gerekiyorsa vereceksin. Ben 365 günlük hosting için ödeme yapmışım.  Sözleşmede bayramda teknik destek yok yazıyormu?
  • Sorulan ve cevabı verilmiş bir sorunun tekrar sorulmaması. Değirmen beygiri gibi aynı yerde dönüp durmamak. Lütfen zahmet edin bir önceki mesajı okuyuverin. Kendimi telekom’un destek birimi (444 0 375) karşısında hissetmek istemyiorum.“Şimdiiii modemimizin ışıkarını kontrol edelim. Hanımefendi 17. kezdir her aradığımda modem ışığı kontrol ediyoruz.”
  • Serverların evrensel hata kodlarını vermesi. Örneğin mail kutun dolduğunda mailbox full dönmesi. Bundan kaynaklı bir sorun yaşadığımı benim tahmin etmek zorunda kalmamam. Tamam Qmail yamalı bohça ama yamanacak yer hata kodları değil.

Bu ve bunun benzerleri. Ne yazıkki gavurlar bu işte daha iyiler. Evet onlar çook çook daha fazla siteye hizmet verdikleri için çok daha fazla eleman çalıştırıyorlar ve bu sayede 365 gün 24 saat hizmet verecek kaliteli eleman döngüsünü sağlamaları daha kolay oluyor.
Ne yapmak lazım? Türk firmaları palazlansın diye kalitesiz hizmetmi almak lazım?

Geçenlerde uzun süre direnmeme rağmen sorunumu çözemedikleri için bir müşterimi sayelerinde kaybettim. Yıllık hosting ücretini de ben önden (cepten) ödemiştim. Oda salaklığımın cezası oldu. Turhost sağolsun. Bir musibet bin nasihattan iyi imiş.

Kısacası Turhost’tan hosting almayı tavsiye etmiyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir