Libre office’e alternatif bul değiştir menüsü

Libre Office‘i severek kullanıyorum. Genel olarak ihtiyaçlarımı karşılıyor. Fakat bul değiştir menüsü tam istediğim kullanışlılıkta değil.

Uzun makaleleri monitörden okumak yerine kağıda basıp okumak hala daha rahat geliyor. Belki insan evriminin ilerlemesi ile monitörden daha rahat okuyanlar avanataj kazanıp başat hale gelebilir. Benim için durum bu.

İnternetteki yazıları LO’e yapıştırıp iki yana yasla yaptığımda paragraf sonları garip bir hal alıyor. Bildik bir sorun. Paragraf geçişlerinin Normal enter ile değilde shift+enter (yumuşak satır kırma = soft return) ile verilmiş olmasından kaynaklı. (bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/Soft_return)
HTML deki <p> ve <br> ayrımının aynısı.
Çözümde basit.
Alttaki adresten 470 kb’lik bir eklenti indirilir. (AltSearch.oxt) LibreOffice kapalı iken üzerine çift tıklamanız yeterli. Eklenti yöneticisi gerekli ayarları yapacaktır.
http://extensions.libreoffice.org/extension-center/alternative-dialog-find-replace-for-writer

Artık düzenle menüsünün içinde bul değiştirin bir altında “Alt Find&Replace” adlı bir menü öğesi daha var. Kullanımı anlatmaya gerek olmayacak derecede basit ve başarılı. Tavsiye olunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir