Adım iki

Bugün nikbinlik.com ile olan işleri bitirdim sayılır. Bundan sonra top elemanlarda. Umarım iyi takip ederler ve verim aldığımız bir site olur. Klasik istikrar sorunlarını yaşamayalım.
Tema ve türkçeleştirme tamam. (%95)
İletişim için contact.form adlı basit bir eklenti kurdum. Captcha yada başa tür bir spam kontrolü yok oldukça basit bir şey. Gerekirse ilerde daha gelişkin bir şey kurarım.
Comment spamları için default gelen akismet kurulu. İlk gün için 19 spam yakaladı. Kaçırdığı yok. Akismet kaçırıyor diye çok duydum ama ilk gün sonucu iyi.
Fotograf.name sitesi içinse Spam.Karma2 deniyorum. Bir süre geçsin bakalım hangisi daha iyi verim veriyor ona göre bir karar veririm.

Bu arada bu blogun admin panelini fluency.admin diye bir şeyle değiştidim. 2.5 ile gelen adminden bir şikayetimmi vardı. Yoktu. Tersine başarılı idi. Ama alternatifleride görme merakı işte. İnsanoğlu (yada kızı) başka türlü nasıl gelişsin.

Şimdi tüm enerjimi FN sitesine verebilirim.

FN’de ilk aşama yapmam gerekenler.

1- Forum konusunda bir karar vermek;
Seçeneklerim a) Punbb, b) PhpBB, c)SMF

PunBB = gönlümden geçen diyebilirim. İlerde planladığımız kadar çok ziyaretçisi olan bir site olursa hafif-hızlı olması server açısından çok faydalı olur.
Çok az güvenlik açığı çıkması müdahalesi basit kod yapısı diğer avantajları.
Eksisi “mühendis zihniyetli” bir forum olması sadece işini yapıyor. Çok allengir yok. İnsanlar cancanlı şeyleri seviyor.

PHPBB = Tabiki direkt 3 sürümünü kurarım. Yaygın kullanımı tema çeşitliliği vb. avantajları. Eksisi bir miktar hantallaşabilir. Her nekadar Livornoda aylık 3 milyon ziyaretçide bile sorun yaşamadı isekte bu sitede daha büyük bir trafik amacımız var. Risk…

SMF = Ş’in dediğine göre PhpBB den daha iyi diyor. Genel olarak olumlu şeyler duyuyorum. Daha önceden üstünde hiç çalışmamış olmam en büyük dezavantaj. Birde diğer ikisinin WP ile bağlantı modüllerinin olduğunu biliyorum. SMF için varmı bilmiyorum.

IPB yada V.B. neden değil?
Herşeyden önce open soource olmayan çözümlerden uzak durma çabama ters. Ayrıca VB’den hiç hazzetmiyorum. IPB aslında oldukça başarılı. PcLabs’ta DivxForeverda bunu kullanıyor. Ki ikiside çok başarılı. Ama serde open source var.

BBPress vb. WP için özel yazılmış forumlar niye değil?
Aslında fonksiyon itibari ile PunBBden çok farklı değil gibiler. Eğer “kapsamlı” bir script kararı verecek olursam direkt bu sebeple elenmiş olurlar. Yok basit bir şey dersem bu seferde PunBB ağır basar. Çünkü deneyimimin olmadığı bir forum scriptindense olduğu biri ile uğraşmak işime gelir.

2- Resim galerisi konusunda bir karar vermek.
Sitenin en önemli modüllerinden biri olacak. Yarın bu konuda bir araştırma yapıp sonuca varmak niyetindeyim. 3-4 tane buldum.
Zen, NextGen, Fgalery

3- Video gösterim eklentisi.
Bir tane kurdum. Deneyip memnun olup olmayacağıma bakmak lazım.

4- Diğer eklentiler.
Neler olabilir?
* Bu yazıya benzeyen yazılar eklentisi.
* Sosyal bookmark eklentisi. (şu ankinimi yoksa başkasını kullanmam lazım karar vermiş değilim.)
* ana sayfadaki yazıların kare resim kutulu olması (devletsahtaki gibi)

Yukardakiler bittikten sonra site ilk aşama olarak yayına girebilir.

Yayına girdikten sonra yapılacaklar.

1- M. tayfasından sitede ilk dalganın yaratımı için yardım istemek.
E’in fotograf çetesinden destek istemek.
Boyalı basın üstünde yapabileceklerimize bakmak.

2- Banner gösterimi için OpenAds’ı kurcalamak lazım.
Mutlaka subdomaine kurulmalı. İlerde adserver ayrı domainde çalışacak olursa bunun için ayar yapmaya gerek kalmasın. (kaç hamle ilerisi?)

3- Google reklamları, gitti gidiyor vb seçenekleri incelemek.

4- Memo’nun hayyam kanalına bakmak.

5- Serkanlarla reklam havuzu yapılabilirmi? (perpa, p.negatif, FN …)

Bu arada Fatma ve Memo ile daha organize çalışabilmek için bir bug scripti kurdum. Normalde Mantis kullanabilirdim ama fazla “kaslı” bulduğum için daha çevik bir seçenek aradım. Hızlı bir arama ile Bugdar adlı bir script buldum. Umarım mutlu mesut geçinir gideriz.
http://fotograf.name/bug/  deneyip görelim.

Bu arada serverın gece gece niye düstüğünü buldum.  Disk alanını büyütmüşler 270 gündür düşmeyen server ben gece SSH yaparken gidince neler oluyor dedim 🙂  tamam “rm -rf” yaptım ama sor bir neden 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir